How Can We Help?
< All Topics
Print

Jak wybrać kasę lub drukarkę fiskalną

Wybór zależy od wielu czynników. Sprzedaż na kasie jest szybsza i łatwiejsza. Kasy fiskalne są tańsze. Jeśli jednak chcemy kontrolować stany magazynowe używamy zazwyczaj komputera z odpowiednim oprogramowaniem ( np. Subiekt GT lub Subiekt Nexo ). Komputer potrafi współpracować zarówno z kasą jak i drukarką fiskalną ale na różnych zasadach. Gdy używamy drukarki fiskalnej wystawiamy paragon na komputerze i jest on fiskalizowany na drukarce fiskalnej. Bardzo ogranicza to pole pomyłek. Program do sprzedaży zazwyczaj nie dopuści do ujemnych stanów towarów. W przypadku współpracy komputera z kasą do kasy przesyłamy z komputera listę towarów, następnie na kasie prowadzimy sprzedaż , a później ( zazwyczaj na koniec dnia ) odbieramy dane o sprzedaży. Jednak w tym modelu panujemy nad magazynem na początku i końcu dnia. Jeśli w trakcie dnia przychodzą dostawy musimy synchronizować listę towarów. Poza tym pomyłki w sprzedaży na kasie mogą stwarzać problemy przy synchronizacji z komputerem.  Dlatego do sprzedaży z kontrolą stanów magazynowych polecam komputer z odpowiednim oprogramowaniem i drukarakę fiskalną.

Nowe drukarki fiskalne posiadają dodatkowo funkcje wydruków niefiskalnych czyli fatur umów , gwarancji itp. Wszystko zależy od możliwości programu. Polecamy Program Subiekt NEXO który od wersji 27.0.1 ma już takie możliwości . Na kasie fiskalnej nie ma możliwości drukowania faktur.

Kasa fiskalna jest prostszym urządzeniem. Możemy ją stosować np.  w sklepach spożywczych i małych firmach. Kasa działa samodzielnie wymaga wcześniejszego zaprogramowania.

Drukarka fiskalna jest przeznaczona dla firm , które prowadzą sprzedaż za pośrednictwem programu komputerowego.  Nie wszystkie programy działają ze wszystkimi kasami. Należy to sprawdzić na stronie producenta programu. W tym miejscu polecamy program Subiekt , który współpracuje z większością kas na rynku.

Table of Contents