Wstawianie grafiki
Grafikę w Joomli można umieszczać na kilka sposobów. Standardowo na opracowanych przez nas stronach grafikę można umieszczać przez przycisk grafika , za pomocą komponentu Phoca Gallery ( przycisk „Phoca Gallery Image” ) , za pomocą połączenia galerii Picassa z kategorią Phoca Gallery
1. Wstawianie grafiki za pomocą przycisku „Grafika”
- przyciśnij przycisk grafika , ekran przyciemni się , otworzy się okienko do wczytania grafiki
- znajdź katalog w którym chcesz fizycznie na dysku umieścić obrazek, domyślnie jest to katalog „images/stories” ( to ustawienie joomli, można to zmienić ) , możemy wybrać jakiś podkatalog
- wczytaj obrazek do serwera
- umieść obrazek na stronie
- jeśli obrazek został już wczytany możesz go umieszczać na stronie wielokrotnie
Po wczytaniu obrazka możemy ustawić jego parametry
- zaznaczamy obrazek
- naciskamy właściwości grafiki
- wprowadzamy sposób przylegania tekstu , tekst alternatywny ( tekst wyświetlany , gdy przeglądarka nie obsługuje grafiki )
- możemy umieścić przy obrazku hyperłącze, po naciśnięciu hyperłącza użytkownik zostanie skierowany na wybraną stronę ( więcej o hyperłączach )
2. Wstawianie grafiki za pomocą „Phoca Gallery Image”
Phoca Gallery to galeria , którą instalujemy na tworzonych przez nas stronach. Ma ona bardzo duże możliwości , dokładny opis ( w języku angielskim ) znajduje się tutaj. Na początku musimy wczytać obrazki do galerii. Uruchamiamy phoca gallery -> dodaj wiele. W nowym oknie wykonujemy następujące czynności
- wybieramy folder do zapisu ( możemy również utworzyć nowy )
- wczytujemy obrazki za pomocą jednej z trzech dostępncyh metod , najleosze jest wczytywanie za pomocą javy , jednak nie na wszystkich komputerach działa ( pozwala ono wczytać wiele obrazów jednocześnie )
- wybieramy kategorię ( na tym etapie nie ma możliowści tworzenia kategorii , jeśli wybranej przez nas kategorii nie ma , możemy wyjść z dodawania obrazów , dodać kategorię i wrócić )
- zaznaczamy pliki do umieszczenia w kategorii
- zapisujemy pliki ( phoca generuje miniatury )
Obrazki wstawiane za pomocą galerii pokazują się na stronach jako miniatury , które po kliknięciu otwierają nowe okienko z pokazem slajdów ( to najczęstsza konfiguracja , można również tworzyć pokazy slajdów bezpośrednio na stronie , wybrać sposób wyświetlania galerii … )
Aby wstawić miniaturę / miniatury do artykułu naciskamy przycisk „Phoca Gallery Image”
Do wyboru mamy następujące typy wyświetlania :
- kategorie ( oglądający zobaczy po jednej miniaturze z wybranych kategorii )
- obrazy ( najczęściej stosowany, oglądający zobaczy miniatury z wybranej kategorii )
- obraz ( oglądający zobaczy miniaturę wybranego obrazu )
- podmiana obrazów ( oglądający zobaczy obraz główny i miniatury z kategorii , obrazy są widoczne bezpośrednio w artykule )
- pokaz slajdów ( bezpośrednio na stronie wyświetli się pokaz slajdów )
Po wybraniu typu wyświetlania ustawiamy kolejne parametry , np. czy miniaturki mają mieć podpisy , sposób obramowania , … .
3. Wstawianie filmów youtube do galerii Phoca
Znajdujemy film na youtube , który chcemy umieścić na stronie.
Joomla 1.5
Do filmu musimy przygotować obrazek , z którego phoca utworzy miniaturę. Generujemy również kod do umieszczenia na stronie ( przycisk umieść )
W galerii phoca wybieramy zdjęcia i przyciskamy utwórz. Następnie zaznaczamy kategorię , wczytujemy obrazek z którego zostanie utworzona miniatura i wstawiamy kod youtube.
Joomla 2.5
Podobnie jak w wersji 1.5 wybieramy utworz nowy obraz , później jednak jest dużo prościej – po prostu wczytujemy video z youtube, co przedstawia poniższy film ( uwaga w angielskiej wersji językowej )